Dnes si představíme druhy recyklačních značek, jejich důvod a místo, kam patří obaly až dosáhnou konce své životnosti. Recyklační značky uvedené na obalech pomáhají uživatelům s informací, z jakého materiálu je obal vyroben a kam tento obal patří. Základní recyklační značky rozdělujeme do několika kategorií (plasty, papír, sklo, kovy a nápojové kartony). Zaměříme se především na značky spojené se základními materiály a jejich využitím při výrobě flexibilních obalů.
Základní recyklační značky pro plasty jsou tvořeny číslem v trojúhelníku se šipkami a mohou být doprovázeny textem pod značkou. 1. PET - Polyethylentereftalát, 2. HDPE - vysokohustotní polyethylen, 3. PVC - polyvinylchlorid, 4. LDPE - nízkohustotní polyethylen, 5. PP - Polypropylen, 6. PS - polystyren a 7. Ostatní plasty (polykarbonát, ABS,..) a všechny kombinace materiálů, které spojují různé typy materiálů do jednoho výrobku.
- PET je materiál, který se často používá jako vrchní vrstva při laminaci, a to kvůli své pevnosti, rovnosti a tepelné odolnosti.
- HDPE je materiál, který se používá díky své pevnosti v nízkých tloušťkách, především pro výrobu sáčků, rukavic, vložek do papírových pytlů a podobných výrobků. Jedná se hlavně o jednorázové výrobky s nízkou životností, tento materiál však bohužel trpí tzv. zipovým efektem a má mléčné zabarvení. Při výrobě flexibilních obalů se nepoužívá.
- PVC Je třetí nejpoužívanější plastový materiál, při výrobě plastových obalů se nepoužívá.
- LDPE je nejpoužívanější plast na světě. Je široce využíván především díky svým výrobním možnostem a používá se jako smrštitelná fólie, základ pro stretch hood a má také široké využití v flexibilních obalech.
- PP je také velmi používaný plast a využívá se v potravinářském průmyslu, stavebnictví, na výrobu lan, v automobilovém průmyslu a často se používá v výrobě flexibilních obalů.
- PS se při výrobě flexibilních obalů nepoužívá.
- Ostatní plasty jsou v současné době jedny z nejčastěji používaných typů ve flexibilních obalech. Kombinují různé druhy základních materiálů a jejich upravené varianty (např. metalizovaný PET, BOPP s matným vzhledem,..).
Všechny tyto výroby patří do sběrných nádob označených žlutou samolepkou.
Další materiál, který se využívají při výrobě flexibilních obalů je papír se značkou PAP a číslem 22 a hliník s číslem 41. Papír se používá převážně kraftový v bělené i nebělené variantě, vždy jako vrchní vrstva s možností potisku. Hliník je materiál se kterým jde dosáhnout nejlepších bariérových vlastnosti a jeho alternativou je PET metal a EVOH.
Další znaky, které se objevují na obalech si představíme zde
- Panáček vyhazující obal do koše, jedná se o nepovinný symbol, který nás informuje o tom, že obal patří do koše. V některých zemích se již neuvádí.
- Zelený bod nás informuje, že byl za tento obal zaplacen příspěvek na zpětný odběr a jeho další recyklaci.
- Trojúhelník s obrysovými šipkami nás informuje, že obal je recyklovatelný a navíc byl při výrobě přidána část recyklovaného materiálu.
- Trojúhelník s plnými šipkami nás informuje, že je obal určen k recyklaci. Bývá doplněn o číslo a zkratku a to pomáhá jeho následné recyklaci.
Článek byl vytvořen ve spolupráci s webem www.samosebou.cz, tímto jim děkujeme za spolupráci.